Bohoslužby v Chrudimi:

ID datové schránky:7x7uxd5

Farářkou sboru je
Magdalena Horáková.

QR kód pro platbu ve výši 100 Kč do sbírky:

Čemu věříme

Jiří Motyčka
Petra Lášková
Eva Skálová st.

Financování sborového života: Salár, sbírky a dary
V současnosti vstupuje církev do nové formy spoluexistence se státem. Až dosud se stát podílí na částečném financování církví, jeho finanční podpora se však snižuje a v roce 2030 zcela skončí. Náš sbor si již nyní většinu svých nákladů platí sám – díky finanční podpoře svých členů a to buď formou saláru, kostelních sbírek nebo darů. Náklady sboru však postupně porostou. Abychom i v budoucnu mohli existovat jako samostatný sbor s farářem na plný úvazek musíme již nyní zvýšit svou obětavost. Ukazuje se, že je velmi důležité mít skupinu pravidelných plátců salárů.

Co je salár?
Řády naší církve praví:
„Salár je pravidelný roční dar, který církev očekává od každého svého člena s vlastním příjmem v doporučené výši 5% jeho celkových ročních čistých příjmů. Salár se platí jednou ročně nebo ve splátkách farnímu sboru, do něhož člen patří. Manželé mohou platit společně. Salár se neočekává od člena sboru bez vlastního příjmu. Neplacení saláru nemůže být důvodem k vyloučení z církve." ŘHC čl.7

Salár v našem sboru se pohybuje v rozmezí několika set až několik desítek tisíc korun na jednoho přispěvatele. Přispívat je možné hotově, složenkou nebo převodem na účet. Mnozí členové využívají trvalý měsíční příkaz. Je to méně náročné pro přispěvatele a praktické pro sbor. Lépe se hospodaří. Průběžné výdaje jsou pokrývany průběžnými příjmy. V našem případě by i 3% čistých příjmů plátců saláru stačily na pokrytí nákladů na život sboru. Salár je možné uhradit v hotovosti osobně ve farní kanceláři nebo bankovním převodem na účet: 1141278369/0800. Do poznámky prosím uveďte své jméno.

Sbírky
Sbírky se konají v kostele při každých nedělních bohoslužbách. Výnosem ze sbírek, darů a saláru jsou hrazeny náklady na provoz sboru (elektřina, plyn, pojištění budov, opravy, pomůcky pro práci s dětmi…), ale také odvody repartic (což je v podstatě platba odváděná do ústředí církve za každého člena, kterého vedeme ve sborové kartotéce, bez ohledu na to, zda sboru finančně přispívá či nikoli). Další povinnou platbou sboru je odvod do Personálního fondu, z něhož je nyní částečně, v budoucnu však v plné výši, financován plat faráře, sloužícího ve sboru.

Dary
Kromě saláru a kostelních sbírek je možné poskytnout také jiný finanční dar. Pro tuto příležitost můžete opět využít bankovního převodu na účet 1141278369/0800. Dary sboru lidé věnují při příležitosti křtu, při svatbě či pohřbu, při připomínce životního jubilea nebo na konkrétní stavební úpravy. Dary sboru jsou možné použít pro snížení daňového základu. Doklad Vám vystavíme v kanceláři sboru. Za placení saláru, příspěvky do sbírek a za veškeré dary děkujeme.

© od 2008 Benjamín Skála R. Q. od 2021 L.D.